Co powinien zrobić rodzic lub opiekun nastoletniego dziecka, żeby sprawdzić, czy zachowania wynikające np. ze zmiany sposobu ubierania lub spędzania czasu są normalne, czy może sygnalizują, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego? Jak zachować się, jeśli nasze obawy okażą się prawdziwe? Obejrzyj pierwszą część wideo z ekspertami
Co powinien zrobić rodzic lub opiekun nastoletniego dziecka, żeby sprawdzić, czy zachowania wynikające np. ze zmiany sposobu ubierania lub spędzania czasu są normalne, czy może sygnalizują, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego? Jak zachować się, jeśli nasze obawy okażą się prawdziwe?
Na początek zatrzymajmy się w swojej codzienności, zaangażujmy w relację i przyjrzyjmy naszemu dziecku. Z wrażliwością, empatią, zainteresowaniem. Bez oceniania. Bezwarunkowa akceptacja, otwartość na rozmowę i poczucie, że jego problemy są dla nas ważne to sygnały, które warto wysłać. Możliwość emocjonalnego wytchnienia w bezpiecznym dla dziecka otoczeniu stworzy przestrzeń na poznawanie i zrozumienie siebie.
Warto również normalizować nieprzyjemne emocje dziecka, tj. pokazywać, że to, co czuje, czy jak reaguje to normalny stan. Dbając o komfort dziecka, zadbajmy też o własne emocje oraz spójność między naszymi zapewnieniami a zachowaniem. Podejmujmy aktywne działania, żeby wyciągnąć dziecko z kłopotów – wszystko na miarę naszych możliwości. Pamiętajmy, że rolą rodzica nie jest bycie psychoterapeutą, a wsparcie i nasza obecność. W niektórych sytuacjach nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Konieczna może okazać się również terapia rodzinna.
O tym, co robić, gdy dziecko znajdzie się w kryzysie, rozmawiają: Aleksander Drzewiecki – twórca Okoliczności i współzałożyciel Parenteen.pl, przewodniczący Rady Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Joanna Bylinka-Stoch – psycholożka, konsultantka rodzicielska i dyrektorka Neufeld Institute Poland oraz Janek Niziński – współzałożyciel Parenteen.pl, nastolatek.
Materiał powstał we współpracy z Parenteen.pl.
Zobacz także: Dziecko w kryzysie — strategie pomocy dla rodziców i opiekunów [wideo cz. 2]
Przeczytaj reportaż Onetu „Wszystko ok? Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym”
Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.