Podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za prowadzenie niniejszej strony internetowej (serwisu), za materiały nań zamieszczane oraz za prowadzenie programu profilaktycznego jest Fundacja UNAWEZA z siedzibą w Warszawie, przy ul. Barszczewskiej 11/2, 01-654 Warszawa, wpisana do rejestru stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000800698, NIP: 5252799347 oraz REGON 384188463.
Działania w ramach projektu, w tym za pośrednictwem tej strony, stanowią realizację celów statutowych Fundacji UNAWEZA (prowadzenie działalności w zakresie zdrowia publicznego, w szczególności w zakresie: promocji zdrowia, w tym zdrowia psychicznego; edukacji zdrowotnej, dostosowanej do potrzeb dzieci i młodzieży) oraz są zgodne z kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 określonymi przez MEN (pkt. 2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży).
Na stronie internetowej zostaną zamieszczone materiały edukacyjne oraz informacyjne dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Adresatem treści są zarówno dzieci i młodzież, jak i rodzice oraz nauczyciele. Każda z tych grup znajdzie stosowne informacje na dedykowanej podstronie.
Na stronie internetowej od dnia 17 kwietnia 2023 r. będzie opublikowany raport z badania, o którym mowa w części C, poniżej. Raport będzie ogólnodostępny oraz będzie możliwość jego pobrania ze strony internetowej.
Za pośrednictwem strony internetowej – na podstawie wniosków z badań oraz raportu – zostanie przeprowadzona kampania społeczna wspierająca młodzież.
Ponadto za pośrednictwem strony internetowej szkoła może zostać zgłoszona do programu profilaktycznego przez uprawnionego nauczyciela, pełniącego z reguły rolę koordynatora tego programu na terenie placówki.
Projekt MŁODE GŁOWY obejmuje największe w Polsce, bezpłatne i anonimowe badanie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz kampanię edukacyjną skierowaną do młodych, rodziców i nauczycieli. Celem jest zwrócenie uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazanie związanych z tym wyzwań i przyczynienie się do normalizacji sięgania po pomoc. Planowane są długofalowe działania, które doprowadzą do polepszenia sytuacji zdrowotnej młodych ludzi. Celem MŁODYCH GŁÓW jest poszerzanie wiedzy na temat dostępnych form pomocy, prowadzenie rzetelnych badań na ten temat, psychoedukacja i edukacja dzieci, dorosłych i nauczycieli. W ramach kampanii nie prowadzimy jako Fundacja, bezpośredniego wsparcia psychologicznego, które jest procesem oddziaływań zdrowotnych, czyli leczeniem. Stosujemy politykę polegającą na informowaniu w komentarzach, na naszym profilu, na stronie projektu, gdzie osoby potrzebujące pomocy powinny jej szukać, podajemy dane kontaktowe, telefony zaufania, odsyłamy do instytucji, które mają kompetencje w tym temacie i mogą pomóc.
W ramach projektu powstanie oraz zostanie opublikowany na niniejszej stronie internetowej raport z badania oraz zostanie opracowany program profilaktyczny. Badanie miało charakter ilościowy i zrealizowane zostało za pomocą kwestionariusza ankiety internetowej wśród uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół ponadpodstawowych. Było całkowicie anonimowe i dobrowolne. W badaniu wzięło udział 184 447 uczniów z 1923 szkół z całego kraju.
Raport z badania będzie zawierał zestawienie wyników badań w formie tekstu oraz infografik oraz ich analizę, dokonaną przez ekspertów.
Celem ogólnodostępnego programu profilaktycznego jest zwiększenie wiedzy oraz kompetencji w zakresie wspierania i zapobiegania kryzysowi psychicznemu dzieci i młodzieży. Podstawą programu profilaktycznego pozostają wyniki uzyskane w badaniu MŁODE GŁOWY, które ujawniają najważniejsze obszary wsparcia rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli i dzieci.
Treści zawarte na stronie internetowej, w raporcie oraz w ramach projektu profilaktycznego będą przygotowane przez osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w zakresie zdrowia psychicznego lub edukacji zdrowotnej.
W ramach projektu MŁODE GŁOWY treści, filmy oraz live streamingi o których mowa powyżej będą publikowane nie tylko na tej stronie internetowej lecz również na naszych kanałach TikToku, Instagramie, Facebooku czy YouTube. Omawiamy w nich określone problemy w sposób ogólny, nie odnosząc się do indywidualnych przypadków (nie stanowią one indywidualnych konsultacji psychologicznych, prawnych, itp.). Tam, gdzie ze względów technicznych nie jesteśmy w stanie na bieżąco reagować na wszystkie komentarze, lecz staramy się umieszczając tak często, jak to możliwe, w ogólnych komentarzach, w opisach profilu, w faq odesłania do „miejsc” oferujących nieodpłatną indywidualną pomoc, tj. czatów, telefonów zaufania, instytucji lub do „miejsc”, gdzie można poszukiwać szczegółowych informacji w przedmiocie zdrowia psychicznego, np. stron internetowych. W szczególności w naszej komunikacji odsyłamy:
Na stronie internetowej mlodeglowy.pl umieściliśmy podstronę „BĄDŹMY W KONTAKCIE”, za pomocą, której – w miarę możliwości – odpowiemy na pytania i wątpliwości dotyczące treści zawartych na stronie, w raporcie lub odnośnie programu profilaktycznego.
Do programu profilaktycznego, opisanego w części C, mogą przystąpić zarówno szkoły, które uczestniczyły w badaniu, o którym mowa w części C, oraz te, które nie uczestniczyły w badaniu.
Zapisy do programu profilaktycznego dokonywane są za pośrednictwem podstrony „ZAPISZ SZKOŁĘ DO PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO”. Formularz przesyłany jest przez nauczyciela pełniącego rolę koordynatora. Koordynator zapisuje do programu szkołę, oświadczając, iż działa za wiedzą i zgodą dyrektora placówki. Osoba koordynatora może być zmieniana w trakcie trwania programu.
Koordynator otrzymuje informację o zapisaniu szkoły do projektu, wysłaną na podany przezeń e-mail.
Fundacja UNAWEZA zobowiązuje się dostarczyć do zapisanej do programu placówki niezbędny do przeprowadzenia programu materiał psychoedukacyjny. Szczegóły dotyczące programu profilaktycznego oraz przygotowanego materiału zostaną podane w późniejszym czasie we wiadomościach do koordynatorów.
Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.