Coraz więcej rodzin poszukuje profesjonalnego wsparcia w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych i behawioralnych. Zmagania te często koncentrują się wokół szerokiego spektrum trudności, z jakimi borykają się dzieci i młodzież. W tym kontekście opiekunowie stają przed trudnym zadaniem rozpoznania sygnałów alarmowych, aby wiedzieć, kiedy wsparcie specjalisty jest nie tylko wskazane, ale i niezbędne. Posłuchaj rozmowy ekspertów.
Z wideo (oraz poniższego tekstu) dowiesz się:
– Z jakimi problemami zgłaszają się rodziny do psychiatry?
– Kiedy jako opiekunowie powinniśmy się zaniepokoić?
– Jak kryzys rodzinny wpływa na jego członków?
Z jakimi problemami zgłaszają się rodziny do psychiatry?
Najczęstszym problemem zgłaszanym przez rodziców i opiekunów, a nierzadko też przez samo dziecko jest pogorszenie funkcjonowania młodego człowieka, któremu towarzyszą często bezsenność, zaniedbania dotyczące higieny, pogorszenie relacji rówieśniczych czy problemy w szkole: rezygnacja z dotychczasowych aktywności, czy trudności społeczne. Warto zwrócić uwagę, że nie chodzi o sytuacje jednostkowe, ale proces, który postępuje. Często źródłem problemów jest nowa sytuacja, której towarzyszą silne emocje i które przerastają młodego człowieka. Do innej kategorii wizyt należą zaburzenia wynikające z neuroróżnorodności młodych osób.
Kiedy jako opiekunowie powinniśmy się zaniepokoić?
Opiekunowie powinni zachować czujność wobec wszelkich sygnałów niepokojących, takich jak zauważalne zaburzenia w funkcjonowaniu, wycofanie się z dotychczasowych aktywności, zmiany w zachowaniu, a także nieadekwatne lub nietypowe reakcje, co może sugerować problemy z narkotykami czy zaburzenia psychiczne. Zachowania agresywne, rezygnacyjne, zaburzenia odżywiania, czy samouszkodzenia są wyraźnymi znakami, że pomoc specjalisty jest niezbędna.
Jak kryzys rodziny wpływa na jej członków?
Kryzysy rodzinne mają głęboki wpływ na wszystkich członków rodziny. Mogą wynikać z doświadczeń traumatycznych, takich jak przemoc, nadużycia, czy problemów z używkami. Często jednak to rodzina, która powinna być źródłem wsparcia, staje się przyczyną niepokoju i traumy. Problemy mogą mieć źródło w zdrowiu psychicznym jednego z rodziców, braku umiejętności komunikacji, czy braku akceptacji. W takich sytuacjach pomoc może przynieść terapia rodzinna, która pozwala zrozumieć dynamikę rodziny, podzielić się emocjami, wyrazić potrzeby, poprawić komunikację i otrzymać wsparcie.
*
O tym, jak głęboko kryzysy rodzinne wpływają na wszystkich członków rodziny i dlaczego rozumienie ich dynamiki i wpływu na życie jest tak ważne, rozmawiają Paulina Rok-Bujko, dr nauk med. specjalista psychiatria dzieci i młodzieży i Aleksander Drzewiecki, Twórca Okoliczności i współzałożyciel Parenteen.pl, przewodniczący Rady Fundacji Dajemy Dzieciom siłę, tata 2 dzieci.
Zobacz nagranie „Wskazówki psychiatry dzieci i młodzieży”
Nagranie powstało we współpracy z Parenteen.pl.
Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.