Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Z tego tekstu dowiesz się:
To odczuwalna reakcja organizmu, na sytuację, w której czujemy, że nie wystarcza nam sił i/lub umiejętności do poradzenia sobie z obciążeniami.
Innymi słowy to zakłócona równowaga wewnętrzna organizmu występująca na skutek niekomfortowej czy trudnej dla człowieka sytuacji .
Współczesność wszystkich konfrontuje z nieprzewidywalnością i ciągłą koniecznością adaptacji do zmiany. Wszyscy doświadczamy kryzysów związanych z rozwojem, dodatkowo losowych. Według statystyk, młodzi ludzie do osiągnięcia dorosłości przejdą ich średnio pięć, a dorośli do wieku senioralnego dwa. Raport z badania “MŁODE GŁOWY” (do pobrania TUTAJ) podaje, że stres dnia codziennego przerasta dzisiaj ponad 80 proc. młodych osób w Polsce.
Stres może objawiać się na wiele sposobów. Czasami jest to jedna konkretna reakcja organizmu, a czasami możesz zaobserwować ich kilka. W stresie uczeń może odczuwać np.:
Mózg młodego człowieka w pierwszych dwóch dekadach życia przechodzi intensywny rozwój: zwiększy swoją objętość, aktywuje kolejne struktury w ramach poszczególnych płatów i zbuduje między nimi połączenia. Kluczowym zadaniem rozwojowym jest nabycie złożonej kompetencji – świadomości swoich uczuć, potrzeb, towarzyszących im myśli i przekonań, które bezpośrednio warunkują zachowania człowieka.
Ta świadomość z jednej strony jest fundamentem zdolności do rozładowywania napięcia poprzez rozmaite aktywności, przewartościowanie celów i priorytetów, akceptację i zrozumienie dla doświadczanych stanów, powiązanie przeżywanych emocji z wyższymi wartościami, a z drugiej strony – podstawą bardziej adekwatnego reagowania na sytuacje interpersonalne, odpowiadania nie tylko na to, co dana osoba robi, ale przede wszystkim na to, co czuje i czego potrzebuje. Te dwie zaawansowane funkcje to samoregulacja i mentalizacja.
Rozwój i życie, codzienność, naturalnie generują stres. Można i warto szukać doraźnych sposobów rozładowywania napięcia w oparciu o ćwiczenia oddechowe, masaże, relaksacje, wizualizacje.
Poniżej znajdują się instrukcje dotyczące kilku praktyk pomagających niwelować napięcia u doświadczającego stresu młodego człowieka. Przetestuj i przyswój, żeby skorzystać z tej wiedzy w trudnym momencie Twojego ucznia.
Świadomy oddech:
Powtarzaj te czynności przy każdym wdechu, odliczając co 3 kolejne liczby, aż dojdziesz do 30. Z każdym kolejnym razem staraj się wydłużać oddech.
Lekki masaż głowy:
Relaksacja tzw. “progresywna”:
W wersji podstawowej, po prostu napinaj i rozluźniaj mięśnie. Twój organizm, czując spadek napięcia, zaczyna działać tak, jakby zagrożenie minęło.
W wersji pełnej:
To ćwiczenie łatwiej wykonać w ustronnym miejscu. Jeśli nie masz akurat do niego dostępu, możesz napinać tylko wybrane części ciała, np. tylko pięści czy tylko mięśnie nóg.
Aby powyższe sposoby rozładowywania napięcia działały, również długofalowo, należy pamiętać o:
W okresie stresu zdecydowanie powinno się unikać środków psychoaktywnych, w tym energetyków. Kofeina, która jest podstawowym składnikiem napojów energetyzujących, ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Duże spożycie kofeiny wpływa negatywnie na długość i jakość snu.
Autorka: Monika Winek
Masz problem i nie wiesz, gdzie się zwrócić? Tu znajdziesz wszystkie ważne numery pomocowe.
Szukasz eksperta, psychologa, psychiatry? Tu znajdziesz listę miejsc, gdzie otrzymasz bezpłatną pomoc.
Podejrzewasz, że ktoś ma problemy ze zdrowiem psychicznym? Tu znajdziesz 6 prostych kroków, które pokazują, jak zareagować.
Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.