Dla młodej osoby, która w okresie dorastania ma w sobie dużo niepokoju i niepewności, nawiązywanie i utrzymywanie relacji za pośrednictwem telefonu jest w pewnym sensie komfortową i bezpieczną opcją. Łatwość nawiązywania kontaktu z innymi i dzielenia się własnymi emocjami czy doświadczeniami wygasza uczucie osamotnienia. Czym dla młodej osoby są media społecznościowe? Na co uważać, żeby uniknąć zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci? Posłuchaj rozmowy ekspertów.
Z wideo (oraz poniższego tekstu) dowiesz się:
– czym dla młodej osoby są media społecznościowe?
– co powoduje nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych?
– jakie są zagrożenia związane z nadmiernym korzystaniem z internetu?
– jakiego wsparcia mogą udzielić rodzice?
Czym dla młodej osoby są media społecznościowe?
Dla młodej osoby media społecznościowe stanowią nie tylko sposób komunikacji, lecz również integralny element codzienności. Relacje w sieci są na wyciągnięcie ręki i nie wymagają wiele wysiłku. Dla wielu młodych osób to ważny aspekt codzienności. Problem zaczyna się w momencie przedkładania relacji internetowych nad relacje w świecie rzeczywistym i uciekania w świat za ekranem.
Co powoduje nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych?
Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z zalewem dopaminy, neuroprzekaźnika związanego z układem nagrody w mózgu. Dopamina reguluje naszą motywację do poszukiwania bodźców wzmacniających, jednak problem pojawia się, gdy jej wydzielanie staje się nadmierne i niekontrolowane. To zjawisko prowadzi do wytworzenia się tolerancji, co objawia się potrzebą ciągłego poszukiwania nowych, silniejszych bodźców. W rezultacie codzienne czynności stają się mniej satysfakcjonujące, a jedynym sposobem na osiągnięcie poczucia przyjemności staje się coraz większe zanurzenie się w świecie mediów społecznościowych.
W psychologii znane jest również zaburzenie związane z lękiem przed pominięciem (FOMO, od ang. fear of missing out). Jest to uczucie niepokoju i obawy, że ważne lub interesujące wydarzenia odbywają się bez naszego udziału. Dla młodych osób, które często definiują swoją wartość przez pryzmat mediów społecznościowych, to uczucie może wywoływać dyskomfort i niepokój. Szczególnie w kontekście dzisiejszej kultury, w której coraz więcej młodych osób aspiruje do roli influencerów, youtuberów czy tiktokerów i chce być widocznymi w sieci.
Jakie są zagrożenia związane z nadmiernym korzystaniem z internetu?
Paradoks związany z mediami cyfrowymi polega na tym, że to, co miało ułatwić życie, często je komplikuje. Relacje zawiązane w wirtualnym świecie rzadko kiedy okazują się głębokie i autentyczne, co sprawia, że poczucie osamotnienia w towarzystwie setek „znajomych” może być bolesne i trudne do zniesienia. Dodatkowo brak umiejętności spędzania czasu samemu ze sobą, bez ciągłego dostępu do interakcji online, sprawia, że młoda osoba może nie potrafić skonfrontować się ze swoimi myślami i emocjami, co wpływa na jej zdolność do radzenia sobie ze stresem i trudnościami życiowymi. Anonimowość internetu może prowadzić do tworzenia fałszywej rzeczywistości, w której można się schować za maską, porównywać z innymi i obwiniać siebie za nieosiągnięte standardy, co prowadzi do obniżonej samooceny i utraty pewności siebie.
Jakiego wsparcia mogą udzielić rodzice?
Niezwykle istotne jest zrozumienie świata mediów społecznościowych oraz mechanizmów, które nim rządzą. Warto więc zgłębić temat, poszerzyć swoją wiedzę i być świadomym funkcjonowania wirtualnego świata. Należy pamiętać, że współcześnie korzystanie z telefonu i internetu jest powszechne, dlatego też ważne jest nawiązanie szczerej rozmowy z dzieckiem na temat jego aktywności online, zainteresowań i potrzeb. Pokazanie zainteresowania oraz otwartość na dyskusję odbierane są przez młode osoby jako zachęta do dzielenia się swoimi pasjami i problemami. Trzeba także pamiętać, że internet może być wartościowym źródłem wiedzy i rozrywki, jednak konieczne jest świadome korzystanie z niego oraz uświadamianie zagrożeń związanych z nadmiernym angażowaniem się w sieciowe relacje. Ważne jest też dostosowanie ograniczeń i zabezpieczeń do wieku i dojrzałości dziecka, aby zapewnić mu bezpieczne korzystanie z internetu.
*
Czym dla nastolatka jest świat wirtualny? Rozmowa dwóch nastoletnich osób.
Rozmawiają Emilia Lizurek, bohaterka filmu Dopamina i Janek Niziński, współzałożyciel Parenteen.pl.
Zobacz nagranie „Przyklejeni do ekranów”
Nagranie powstało we współpracy z Parenteen.pl.
Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.