Dorastanie jest procesem pełnym wyzwań zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Zrozumienie tego może pomóc w akceptacji wyzwań i radzeniu sobie z nimii. Wymaga to jednak czasu, empatii i przede wszystkim otwartości na zmiany i nieprzewidywalność, które są nieodłącznym elementem życia i dynamicznie zmieniającego się świata.
Z wideo (oraz poniższego tekstu) dowiesz się:
Trudne okoliczności dorastania
Współczesne rodzicielstwo niesie ze sobą wiele wyzwań, które głęboko wpływają zarówno na dorastające dzieci, jak i ich rodziców. Wśród nich można wymienić między innymi obecność w naszym życiu nowych technologii. Za pośrednictwem urządzeń ekranowych dzieci zyskując dostęp do świata dorosłych, ale – jak wiemy z badań – bardzo rzadko dostają w tym wsparcie i wiedzę od rodziców. Dorośli sami zresztą nie zawsze umieją poradzić sobie z wpływem mediów cyfrowych na codzienne życie. Innym wyzwaniem jest życie w stanie ciągłego przeciążenia i presji dostosowania się do wymogów społecznych i kulturowych, osiągania świetnych wyników i ciągłego rozwoju. To wszystko może ograniczać fizyczną bliskość i emocjonalną dostępność rodziców dla dorastających dzieci. .
Dorastanie w tak zmiennym świecie jest trudne, ponieważ nie tylko od nastolatków wymaga adaptacji do ciągle zmieniających się okoliczności, ale również przed rodzicami stawia wyzwania, do których mogą nie być przygotowani. Zmieniające się technologie, dynamika społeczna i gospodarcza, a także szybkie tempo życia wymagają od dorosłych ciągłej czujności i adaptacji.
Źródła wsparcia
W złożonym okresie dorastania dziecka rodzice mogą znaleźć wsparcie w budowaniu wspólnoty z innymi dorosłymi, co może przynieść poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Istotne jest również tworzenie bezpiecznych, emocjonalnych przestrzeni, gdzie rodzice mogą dzielić się swoimi obawami i doświadczeniami, odkrywając przy tym nowe sposoby radzenia sobie ze stresem dnia codziennego. Można także zmniejszyć negatywne skutki przestymulowania, ograniczając czas spędzany przed ekranem i dbając o kontakt z naturą oraz wprowadzając aktywności, które pozwalają na ekspresję emocjonalną bez oczekiwań czy ocen.
Autentyczność w relacjach
Zamiast skupiać się na byciu „idealnym” rodzicem, warto dążyć do bycia autentycznym i obecnym. To oznacza stawianie na prawdziwą relację z dzieckiem, pełną akceptacji i wsparcia, zamiast na ciągłe dążenie do spełnienia społecznych oczekiwań. Dodanie humoru do życia rodzinnego może również pomóc w łagodzeniu napięć. Śmiech i zdolność do odpuszczania, nawet w najbardziej stresujących okolicznościach, mogą przynieść ulgę i zwiększyć zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami.
*
O tym, w jaki sposób radzić sobie z silną presją okoliczności, której doświadczamy jako rodzice w okresie dorastania naszych dzieci rozmawiają: Joanna Bylinka-Stoch, psycholożka i konsultantka rodzicielska, dyrektorka Neufeld Institute Poland, Opiekunka Możliwości i ekspertka Parenteen.pl, mama 2 dzieci oraz Aleksander Drzewiecki – Twórca Okoliczności i współzałożyciel Parenteen.pl, przewodniczący Rady Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, tata 2 dzieci.
Zobacz nagranie „Pod presją okoliczności”
Nagranie powstało we współpracy z Parenteen.pl.
Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.