Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Z tego tekstu dowiesz się:
To odczuwalna reakcja Twojego organizmu, na sytuację, w której masz wrażenie, że nie wystarcza Ci sił i/lub umiejętności do poradzenia sobie z obciążeniami.
Innymi słowy, stres to zakłócona równowaga wewnętrzna organizmu, która występuje na skutek niekomfortowej czy trudnej dla Ciebie sytuacji.
Stres może objawiać się na wiele sposobów. Czasami jest to konkretna reakcja organizmu, a czasami możesz zaobserwować ich kilka naraz. W stresie możesz odczuwać np.:
Doraźnie, by poradzić sobie w konkretnym momencie i sytuacji, możesz spróbować którejś z wybranych technik i ćwiczeń:
Świadomy oddech:
Powtarzaj te czynności przy każdym wdechu, odliczając co 3 kolejne liczby, aż dojdziesz do 30. Z każdym kolejnym razem staraj się wydłużać oddech.
Lekki masaż głowy:
Relaksacja tzw. “progresywna”:
W wersji podstawowej, po prostu napinaj i rozluźniaj mięśnie. Twój organizm, czując spadek napięcia, zaczyna działać tak, jakby zagrożenie minęło.
W wersji pełnej:
To ćwiczenie łatwiej wykonać w ustronnym miejscu. Jeśli nie masz akurat do niego dostępu, możesz napinać tylko wybrane części ciała, np. tylko pięści czy tylko mięśnie nóg.
Natomiast jeśli chcesz radzić sobie ze stresem długofalowo, postaraj się dbać o zdrowe nawyki, które pomogą nie tylko obniżać występujący stres, ale również zapobiegać mu w przyszłości:
W przypadku przedłużających się objawów stresu korzystaj z pomocy specjalistów, np. z warsztatów antystresowych. Zawsze możesz również udać się do psychologa czy pedagoga szkolnego, który doradzi Ci dalsze działanie.
Najważniejsze jest unikanie środków psychoaktywnych, w tym energetyków. Kofeina, która jest podstawowym składnikiem napojów energetyzujących, ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez Ciebie może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała na dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Duże spożycie kofeiny wpływa negatywnie na długość i jakość Twojego snu.
Autorka: Monika Winek
Masz problem i nie wiesz, gdzie się zwrócić? Tu znajdziesz wszystkie ważne numery pomocowe.
Szukasz eksperta, psychologa, psychiatry? Tu znajdziesz listę miejsc, gdzie otrzymasz bezpłatną pomoc.
Podejrzewasz, że ktoś ma problemy ze zdrowiem psychicznym? Tu znajdziesz 6 prostych kroków, które pokazują, jak zareagować.
Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.